Vyberte stranu

Klienti sa na nás často obracajú s požiadavkou opraviť chyby, ktoré urobili pri samostatnej expanzii na zahraničné trhy. Takýchto klientov chceme mať čoraz menej, a preto by sme aj týmto článkom radi upriamili pozornosť na body, na ktoré si musíte dať pozor. A pre všetko ostatné sme tu pre vás. Založenie firmy v zahraničí vám môže ušetriť peniaze. Na to, ale potrebujete poznať pravidlá krajiny, do ktorej vstupujete a takisto aj domácej krajiny. Vyhnite sa zbytočným chybám, pokutám a preplácaniu. Založenie firmy v zahraničí má svoje pravidlá a postupnosť.

Ako profitovať zo založenia zahraničnej pobočky?

Presun daňového zaťaženia je jedným z kľúčových faktorov rastu vašej firmy.

Každá krajina je súčasťou globálneho trhu, pričom každá z nich ponúka jedinečné daňové výhody charakteristické iba pre ňu samotnú. Je iba na nastavení stratégie vášho biznis modelu, pre ktorú z nich sa rozhodnete a ktorej benefity využijete.

Založenie firmy v zahraničí ako jedinečný balík výhod

Okrem optimalizácie nákladov získate expanziou na ten správny zahraničný trh ešte oveľa viac. Vašej firme sa otvoria dvere nových príležitostí pre získanie nových zákazníkov.

Expanzia na zahraničný trh môže tiež znamenať nábor čerstvých talentov a lacnejšej, no za to kvalifikovanej pracovnej sily.

Taký Jonson Controls presunul účtovníkov do Indie.[1] Spoločnosť tak podľa všetkého využije nové príležitosti, lacnejšiu pracovnú silu a bude nasledovať veľké softvérové spoločnosti, ktoré tak už urobili. Viac o tejto téme si prečítate na našom špeciálnom blogu.

Stále existujú krajiny, v ktorých osobný účet založíte osobne. Pre našich klientov v mnohých krajinách vieme túto podmienku zabezpečiť aj bez toho, aby ste museli vycestovať osobne. Veď, kto by na to ešte mal dnes čas.

Aké sú základné pravidlá vstupu na zahraničný trh?

Ak už viete kam a prečo, mali by ste hľadať odpoveď na otázku „Ako?“

Odpoveď na túto otázku vám vo Freya vieme s ľahkosťou zodpovedať. Ochránime vás pred mnohými „nášľapnými mínami“ a na druhej strane vieme upriamiť pozornosť na výhody, ktoré získate.

Jednou z problematických procesov sú súvislosti, ktoré musíte dodržať a nedostatok online služieb. Napríklad, stále existujú krajiny, v ktorých osobný účet založíte osobne. Pre našich klientov v mnohých krajinách vieme túto podmienku zabezpečiť aj bez toho, aby ste museli vycestovať osobne. Veď, kto by na to ešte mal dnes čas.

Na druhej strane, v niektorých krajinách si môžete založiť spoločnosť iba ak máte založený aj bankový účet. Nie je to však podmienkou v každej krajine.

Výber obchodnej formy

Ak vstupujete do Maďarska, môžete si rovno založiť firmu, ktorá je platca DPH. Treba si zvážiť, akú formu obchodnej spoločnosti si zvolíte. Premyslite si niekoľko dôležitých faktorov:

  • Aká je minimálna výška základného imania budúcej zahraničnej firmy?
  • Aká je minimálna výška spoločníkov zahraničnej firmy?
  • Koľko spoločníkov bude v budúcej zahraničnej firme?
  • Aké sú obmedzenia v nakladaní so ziskom zahraničnej spoločnosti?
  • Aké sú orgány, ktoré máte povinnosť vytvoriť pre danú zahraničnú spoločnosť?
  • Aká je výška poplatkov pri zakladaní spoločnosti?

Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky nezabúdajte na to, že potrebujete ovládať jazyk príslušnej krajiny. Trúfate si na celý proces sami?

Tak ako aj na Slovensku, tak aj vo väčšine európskych krajín je však najbežnejšou formou podnikania eseročka. Proces  založenia zahraničnej spoločnosti bude tiež veľmi obdobný a má niekoľko fáz:

  1. výber obchodného mena,
  2. príprava dokumentácie (Zakladateľská listina, spoločenská zmluva),
  3. registračná adresa,
  4. otvorenie bankového účtu.

Kým založíte spoločnosť v zahraničí

Pokiaľ sa rozhodnete expandovať, odporúčame vám, aby prvotnou fázou bola príprava a zber informácií. Kde tieto informácie hľadať?

  • SBA – Slovak Business Agency je špecializovaná inštitúcia zameraná na rozvoj malých a stredných podnikov. Pomáha firmám na ich počiatku a pri expanzii. Navyše vám ponúka dôležité informácie o tom, ako je to s daňami v jednotlivých krajinách a ponúka vám prehľadné publikácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní, na ktorý trh sa vybrať.
  • Sledujte informácie Ministerstva zahraničných vecí SR a buďte stále v obraze. Podnikateľské centrum Ministerstva zahraničných vecí vám poskytne nevyhnutné informácie k vyvíjaniu podnikateľských aktivít v oblasti exportu.
  • Ústredný portál verejnej správy sk. prináša týždenné prehľady ekonomických aktualít zo zahraničia.
  • Na webe rady exportérov nájdete všetky potrebné informácie k začatiu exportu na zahraničné trhy. Sú to hlavne informácie o štátnej podpore, financovaní, nových príležitostiach a takisto zaujímavých podujatiach a veľtrhoch.
  • Ako začať s exportom vám na svojich stránkach poradí aj Slovenská Agentúra pre rozvoj investícií a obchodu. Služba B2B matching, ktorú poskytuje vám bude dokonca nápomocná pri hľadaní zahraničného obchodného partnera.

Založenie firmy v zahraničí s odborníkom

Ak neviete kde začať, neviete sa rozhodnúť, ktorý trh by vám priniesol najväčšie benefity, alebo sa obávate byrokratických prekážok súvisiacich so zakladaním spoločnosti v zahraničím, obráťte sa na nás. Vo Freya Corporation vám poskytneme prvotné poradenstvo, vyselektujeme výber vhodnej krajiny a pokiaľ sa rozhodnete pre konkrétny trh, budeme vám pomocnou rukou pri vstupe.

 

Zdroje:

[1] Z. Mecková, O pácu prídu stovky ľudí, hromadné prepúšťanie oznámili nadnárodné spoločnosti Jonson controls, ATT a IBM, Naposledy aktualizované 26 január, 2021