Založenie firmy v Anglicku

Čo tak expandovať ďalej ako len za hranice Slovenska alebo do susedných štátov? Podľa odborníkov sa aj po Brexite založenie firmy v Anglicku oplatí. Veľká Británia vyniká dobrým podnikateľským prostredím so širokou škálou možností, v ktorých segmentoch a za akých podmienok podnikať. Navyše, anglický jazyk v súčasností patrí k primárnym svetovým cudzím jazykom, takže jazyková bariéra by nemala zohrávať žiadnu rolu. Ako však začať a aké benefity môžete založenie firmy v Anglicku získať? Čo by ste pred samotným otvorením firmy mali vedieť?

Priaznivé ekonomické podmienky pre založenie firmy v Anglicku

Ako v iných štátoch, aj Anglicko podľahlo miernemu spomaleniu ekonomiky. Situácia sa zhoršila v roku 2020 v dôsledku vypuknutia pandémie COVID 19, kedy HDP klesla v prvom štvrťroku o 2,2 % a v druhom poklesol o 20,4 %, pričom ročná strata sa podľa odhadov odhaduje na 9,9 %. Po tejto nepriaznivej situácii sú však ekonómovia optimistickí a práve v roku 2021 (+5,3 %) a 2022 (+5,1 %)  sa očakávajú priaznivé ekonomické podmienky vďaka obchodnej dohode podpísanou medzi Anglickom a Európskou úniou. [1]  Dohoda reguluje okrem iných oblastí aj podmienky obchodu s tovarom a službami.

EÚ a Veľká Británia si od 1. januára 2021 vytýčili výhodnejšie podmienky obchodovania s porovnaním so základným rámcom vo Svetovej obchodnej organizácii:

  1. Dohoda ide nad úroveň doterajších preferenčných dohôd EÚ, umožní obchod s UK bez ciel a bez kvót so všetkými tovarmi.
  2. Voľný pohyb je čiastočne limitovaný, keďže obe strany budú uplatňovať vlastné regulačné pravidlá, čo do istej miery ovplyvní vzájomný obchod, avšak na druhej strane dôsledky sa nedotknú bezpečnosti potravín a tiež všeobecnej bezpečnosti výrobkov.
  3. Možnosť využitia bezcolného dovozu medzi EÚ a UK, ktoré sa týka tovaru s pôvodom v EÚ alebo UK.
  4. Do 31.12.2021 je možné využiť dočasný zjednodušený režim vybavovania dovozov a vývozov. [2]

 

Založenie firmy v Anglicku – ako na to?

Ak sa rozhodnete založiť si firmu v Anglicku, v prvom rade sa treba korektne rozhodnúť, aký typ obchodnej štruktúry bude pre vaše podnikanie najvhodnejšie. Máte na výber z nasledujúcich typov:

  • Súkromná spoločnosť s ručením obmedzeným (LTD)
  • Spoločnosť s ručením obmedzeným
  • Neobmedzená spoločnosť (Unltd)
  • Spoločnosť s ručením obmedzeným (LLP)
  • Záujmová spoločnosť Spoločenstva
  • Priemyselná a prozreteľná spoločnosť (IPS)
  • Royal charter (RC)
  • Akciová spoločnosť (PLC)

Ak si vyberiete obchodnú štruktúru, treba pristúpiť k ďalším krokom.

  1. Výber názvu spoločnosti

Najčastejšou formou podnikania je práve prvý typ, teda súkromná spoločnosť s ručením obmedzeným (LTD). Ak si zvolíte túto formu, je na čase vybrať si názov. Či je ešte váš názov dostupný si môžete pozrieť priamo TU. Názov by mal byť ľahko zapamätateľný, jednoduchý a originálny. Končiť sa musí ,,Limited“ alebo ,,Ltd“.

  1. Registračná adresa v Anglicku

Tak ako v iných štátoch aj v Anglicku je jednou z podmienok zápis spoločnosti do obchodného registra.  Treba uviesť adresu, teda sídlo spoločnosti, kde budú zasielané všetky oficiálne dokumenty. Adresa bude zverejnená aj v online registri.

3. Otvorenie bankového účtu

Pre založenie firmy v Anglicku a samotnú realizáciu podnikateľských transakcií si musí spoločnosť otvoriť bankový účet v Anglicku. Aktuálne je v Anglicku dostupných viac ako 41 privátnych bánk. Tým, že firma (ltd.) vystupuje ako samostatná právnická osoba, všetky transakcie, dlhy a dane sa budú viazať k podnikateľskému účtu.

 

Aké benefity vás po založení firmy v Anglicku čakajú?

Rôzne obchodné štruktúry prinášajú iné benefity. Platí to aj pre súkromnú spoločnosť s ručením obmedzeným (LTD) v Anglicku. Prečo by ste mali uvažovať práve o tomto type obchodnej štruktúry?

Daňové zvýhodnenia

Tak ako na Slovensku aj v Anglicku platí, že sa na firmu viažu iné daňové podmienky. Napríklad v porovnaní so živnostníkom je tu vyššia daňová efektivita. Konateľ spoločnosti zvyčajne vyberie maximálnu nezdaniteľnú sumu. Pre rok 2020/2021 je to suma 12 500 GBP a zvyšok príjmov poberá prostredníctvom dividend. Navyše dividendy sú zdaňované nižšou sadzbou dane z príjmov v porovnaní s príjmami zo samostatnej zárobkovej činnosti.

Spoločnosť ako samostatná entita

Podľa zákonov je obchodná spoločnosť vnímaná ako samostatný subjekt pre svojho majiteľa. Z toho vyplýva napríklad ochrana v prípade finančných problémov. Spoločnosť zodpovedá za všetky obchodné činnosti, riaditeľ spoločnosti s ručením obmedzeným teda nemá žiadny vzťah v konaní spoločnosti, okrem jeho podielu.

Obchodná štruktúra Ltd zvyšuje imidž podniku

Spoločnosť s ručením obmedzeným je status, ktorý je zo strany klientov a investorov viac oceňovaný. Zvyšuje sa tým imidž celej firmy, navyše spoločnosti s ručením obmedzeným môžu ľahšie získať financie od bánk, keďže ich vnímajú ako subjekt pre bezpečnejšie podnikanie. [3]

Nezačínajte založenie firmy v Anglicku riešiť na poslednú chvíľu. Pred samotným procesom si treba do hĺbky preštudovať právne, legislatívne, ekonomické podmienky, ktoré by vám vašu expanziu do Spojeného kráľovstva uľahčili. Naši obchodní partneri vám vedia poskytnúť všetky dôležité informácie o podnikaní v zahraničí. Tím FreyaCorporation pomohol stovke spokojným klientom, pridajte sa k nim. Počas bezplatnej konzultácie vám budú našimi odborníkmi zodpovedané všetky vaše otázky. Sme tu na to, aby sme vám pomohli rásť.

[1]  UNITED KINGDOM: Economic and political outline Santander trade. Aktualizované máj 2021

[2]  BREXIT- informácie pre podnikateľov. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

[3]  COMPANY BUG The advantages and disadvantages of a limited company. Aktualizované 10.február 2021

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Freyacorp